Strona GłównaPrawoILSWOPRPrezesi WOPRMapa strony
   
konferencje

Partnerzy

 logo polkomtel

 

WSPÓŁPRACA


RATEX

logo_kevi_nowe_cmyk_male

PODWODNIK
 

 

 

NOWOROCZNA REFLEKSJA

W dniu 22 listopada 2014 roku Nadzwyczajny Zjazd Krajowy WOPR wybrał Prezesa i Zarząd Główny. Prezes nie stawia „na konfrontację lecz na zrozumienie i współpracę”, ale jednocześnie zapowiada: „…rozliczenia poprzednich władz…”, których sam był członkiem. Wraz z grupą działaczy doprowadził on WOPR do „skomplikowanej sytuacji”.

Prezes stwierdził: „WOPR dysponuje rozsądnymi działaczami, mądrą i merytoryczną kadrą instruktorską, która powinna być umiejętnie przez nas wykorzystana do przywrócenia rangi WOPR…”. Czy „Okres konfliktu we władzach WOPR … mamy już za sobą”? Czy obecny WOPR to jest ten sam WOPR z minionego okresu, pierwszego jego pięćdziesięciolecia?

Inkwizycja w WOPR stała się metodą walki politycznej zapoczątkowanej wiele lat temu. W wyniku tej walki wcześniej prowadzonej na szczeblu wojewódzkim, a w IX kadencji przenoszonej na szczebel centralny (m.in. przez aktualnego Prezesa), nie ma w WOPR jednostek tj. Mazurski WOPR, Sopocki WOPR, Słupski WOPR i wielu innych. Jak do tego doszło? Gdzie we władzach centralnych są przedstawiciele niektórych doskonale funkcjonujących jednostek WOPR? Czy WOPR odwrócił się od kąpielisk nadmorskich? 94 podmioty (na dzień 15.01.2015 r.), które uzyskały zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych na działalność w zakresie ratownictwa wodnego, zostały utworzone w części przez aktualnych lub byłych WOPR-owców.

Czy to nie jest tak, że były pół-wojewódzki Prezes został pół-Prezesem WOPR lub Prezesem pół-WOPR. Czy może to jest tylko pół…?

Środowisko instruktorów rozważa sprawy szkolenia w WOPR. Czy Ośrodek Szkolenia „TAMA” w Rajgrodzie i centralne szkolenia w nim prowadzone to przeszłość?

Wielkie osiągnięcia środowiska sportowego WOPR z okresu 2001-2013 powinny przełożyć się na właściwe włączenie się w World Games 2017 we Wrocławiu. Czy władze widzą potrzebę zajmowania się „sportowym ratownictwem wodnym”?

Wielką wartością dodaną WOPR jest Rada Naukowa, która wg słów Prezesa: „sprawnie funkcjonuje i jest ceniona w środowisku naukowym”. W dniu 12 stycznia 2015 roku w Szczyrku odbyło się posiedzenie Rady Naukowej WOPR. Czy Przewodniczący Rady Naukowej WOPR zapewni należyte jej funkcjonowanie? Czy Rada Naukowa WOPR będzie funkcjonowała na takich samych zasadach jak dotychczas? Po posiedzeniu Rady, niektórzy naukowcy związani z WOPR namiętnie dyskutowali m.in. o tym, z jak wielkim wyzwaniem będzie mierzył się jej Przewodniczący.

Wg słów Prezesa prawo: „wzbudza wiele kontrowersji wśród ratowników”. Prawo jest stanowione w określonych realiach politycznych, gospodarczych i społecznych. Kształt przepisów prawnych jest implikacją wywołaną przez wiele czynników. Na przepisy tworzone po wprowadzeniu Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych środowisko WOPR miało znaczący wpływ.

Podstawą współczesnego funkcjonowania organizacji pozarządowych są ich zasoby. Najistotniejsze są zasoby osobowe, ale bez środków finansowych nie będzie sprzętu i właściwej działalności. Informacje o tym jak i przez kogo zostały wykorzystane środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2014 r. przekazane do WOPR można znaleźć w Internecie.

Prezes w sierpniu 2012 r. w Kiekrzu wyartykułował, w sposób ekspresyjny, przekonywujący i nie budzący wątpliwości, że interesuje go tylko „biznes”. Czyj biznes? Czy WOPR stanie się przedsiębiorstwem, czy zachowa formę stowarzyszenia? Kondycję przedsiębiorców i organizacji pozarządowych odzwierciedla ich budżet. Czy obecny Prezes i Zarząd Główny zapewnią środki na funkcjonowanie takie, aby WOPR „był lepszy”? Czy budżet WOPR nawiąże poziomem do budżetów VIII. i IX. kadencji władz WOPR?

Czy stojący za plecami Prezesa "naprawiacz", kreujący się na „mesjasza” jest w stanie zebrać to co zostało po byłym WOPR-ze? Burzyć jest łatwo, a budować trudniej. Jak zmienić krążące o Prezesie negatywne opinie? A może rozpowszechnione przez ps. „Chwast” opinie są początkiem końca Prezesa. Czy zmaterializują się słowa: "jak będzie (...) to się go wymieni", "on jest tymczasowo"?

Być może niepokoje są bezpodstawne i bezzasadne, a WOPR rozpoczyna swój "złoty okres".

 

Zmień język

UK DE FR


facebook

Odsłon : 9985697