Założenia do reformy szkolenia |
Reforma systemu szkolenia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podyktowana jest zmianą prawa w Polsce, wejściem w życie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz potrzebą dostosowania się do systemu szkolenia International Lifesaving Federation (ILS). Każdy ratownik WOPR do dnia 31 grudnia 2006 r. (niepełnoletni i pełnoletni bez względu na posiadany stopień) uzyskał w rozumieniu Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z automatu stopień Ratownika. Pozostali ratownicy WOPR, którzy wstąpili do WOPR po 31 grudnia 2006 r. powinni odbyć 66 godzinny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), aby po zdaniu końcowego egzaminu uzyskać tytuł ratownika i otrzymać ważne 3 lata od daty wydania zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu. W celu przedłużenia ważność zaświadczenia KPP należy po trzech latach od jego uzyskania zdać ponownie egzamin. Wstępne przygotowania zmiany systemu szkolenia zakończono analizą szans i zagrożeń po konferencji w październiku 2007 r. w Łodzi. Kolejne wyniki prac nad zmianą systemu zostały zaprezentowane w grudniu 2007 r. na konferencji naukowej w Mysłowicach. Efektem prac przygotowawczych był wniosek o powołanie Komisji do spraw Edukacji WOPR. Komisja powstała w kwietniu 2008 r. PLAN REFORMY SYSTEMU SZKOLENIA WOPRI Etap projektowy (26 czerwca - 30 września 2008 r.)
II. Etap konsultacyjny (1 października – 31 grudnia 2008 r.)
III. Etap pilotażowy (1 stycznia 2009 - 31 grudnia 2009 r.)
IV. Etap Wdrożeniowy (2010-1011)
V. Etap Kończący (2012) 14-17 stycznia 2012 (Szczecin) ILSE Comission Meetings i Międzynarodowa Konferencja. SCHEMAT SZKOLENIA WOPRDzięki reformie systemu szkolenia WOPR na poszczególnych kursach będą usunięte treści, które są zawarte w kursie KPP. Wiedza z KPP jest wspólna dla wszystkich stopni zawodowych. Dzięki temu kursy WOPR będą krótsze i tańsze. Ratownicy WOPR powinni zdać egzaminy z KPP w nie przekraczającym terminie do dnia 19.03.2010 r. Po tym terminie ratownicy WOPR nie posiadający zaświadczenia będą odbywać cały 66 godzinny kurs KPP. Po reformie systemu szkolenia wszyscy ratownicy WOPR nie stracą stopni a niektórzy zyskają. Szczegółowe warunki uzyskania stopni będą zawarte w programach kursów WOPR. Specjalizacje te będą ważne do dnia 19 marca 2010 r. Po tym terminie trzeba będzie poddać się weryfikacji.Posiadając tytuł ratownika w rozumieniu ustawy ratownik WOPR musisz wykonywać kwalifikowaną pierwszą pomoc, której czynnością są wymienione w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym. Ratownik WOPR aby stać się Ratownikiem w rozumieniu ustawy O Państwowym ratownictwie medycznym ma być pełnoletni, posiadać ważną legitymację WOPR oraz:
Reforma systemu zakłada, że można rozwijać się w ratownictwie wodnym nie będąc pełnoletnim. Dwa pierwsze stopnie są przeznaczone dla osób niepełnoletnich (młodszy ratownik WOPR od 12 lat i ratownik WOPR od 16 lat) i aby te stopnie uzyskać nie trzeba ukończyć kursu KPP. Zdobycie stopni ochotniczych pozwala na pracę jako ratownik ochotnik pod opieką ratownika zawodowego (ratownik zawodowy jest po kursie KPP). Jako ratownik ochotnik nie można podjąć żadnej pracy samodzielnie (uprawnienia dotychczasowego młodszego ratownika WOPR). Pracować zawodowo samodzielnie może osoba ze stopniem zawodowego ratownika WOPR. Ratownik WOPR „ochotnik” po osiągnięciu pełnoletniości, może ukończyć kurs KPP i kilka szkoleń specjalizowanych, na których uczyć się będzie zawodowych umiejętności, przygotowujących do pracy na pływalni i wodnym parku, kąpieliskach śródlądowych i morskich. Staże zawodowe odbywać będzie można w trybie i czasie indywidualnym.
|