Strona GłównaPrawoILSWOPRPrezesi WOPRMapa strony
   
konferencje

Partnerzy

 logo polkomtel

 

WSPÓŁPRACA


RATEX

logo_kevi_nowe_cmyk_male

PODWODNIK
 

 

 

ŻERDŹ RATOWNICZA

altŻerdź ratownicza jest podstawowym sprzętem ratowniczym na wszelkich pływalniach. Zazwyczaj jest to tyczka drewniana o długości 2 - 4 m (ustawa narzuca długość 4 m). Występują również żerdzie ratownicze wykonane z innych materiałów np. rurka aluminiowa czy z twardego PCV, lecz każda z nich ma w wodzie większą śliskość niż drewno. Właściwie skonstruowana żerdź ratownicza powinna być zakończona odpowiednią końcówką ułatwiającą uchwycenie się przez tonącego względnie nawet zahaczenie przez ratownika osoby nie reagującej już na żadne polecenia czy bodźce i przyciągnięcie jej do brzegu. W tego typu konstrukcjach można używać lekkich i estetycznych materiałów takich jak rurki z duraluminium czy tworzyw sztucznych. Wykonanie nawet we własnym zakresie którejś z tych końcówek nie powinno nastręczać zbyt dużych kłopotów np. elastyczną końcówkę można zrobić z rozciętego paska klinowego do silników samochodowych, a koło ze stalowego pręta o średnicy np. 6 mm obciągniętego wężem gumowym lub rurką z tworzywa sztucznego.

Zalety:

  • bardzo prosta i łatwa obsługa nawet dla laika pod warunkiem, że nie będzie próbował podnosić na żerdzi tonącego ponad lustro wody,
  • nie ma potrzeby konserwacji,
  • możliwość dosięgnięcia każdego tonącego na standardowym basenie o wymiarach do 25 m.
Minusem jest fakt, że w przypadku dotychczas stosowanych żerdzi drewnianych bez właściwej końcówki to duży ciężar drewna, cena i łatwość złamania.
 

Zmień język

UK DE FR


facebook

Odsłon : 10177113