Strona GłównaPrawoILSWOPRPrezesi WOPRMapa strony
   
konferencje

Partnerzy

 logo polkomtel

 

WSPÓŁPRACA


RATEX

logo_kevi_nowe_cmyk_male

PODWODNIK
 

 

 

PŁYWAM BEZ PROMILI
Wtorek, 12 Sierpień 2014 22:19

pywam_bez_promiliTragiczny półmetek wakacji 2014 r. Polacy wciąż nie potrafią korzystać z uroków letniego wypoczynku na obszarach wodnych. Corocznie w Polsce tonie setki osób. Polskie statystyki dotyczące liczby wypadków utonięnia należą do najgorszych w Unii Europeskiej. Wzrost liczby osób tonących wskazuje na brak wyobraźni i odpowiedzialności podczas pobytu na obszarach wodnych. Woda jest żywiołem. Według statystyk Komendy Głównej Policji od maja do dzisiaj utonęły już 318 osób. Lipiec przyniósł 126 utonięć a sierpień już 71. Wypadkom na obszarach wodnych sprzyja piękna pogoda. Od początku wakacji trwa ósma edycja kampanii społecznej „Pływam bez promili”. Akcja, jako przedsięwzięcie profilaktyczne, wychodzi naprzeciw zagrożeniom, pojawiającym się podczas wakacji dzieje się na polskich obszarach wodnych. W jej ramach ostrzeżeniom towarzyszy edukacja.

 

W okresie od 1 maja do 12 sierpnia zeszłego roku, polskie wody pochłonęły 359 osób, w tym już 319. Statystyki są alarmujące. Chociażby od początku tegorocznego sezonu letniego na Warmii i Mazurach utonęły 23 osoby. Policjanci zatrzymali 25 nietrzeźwych sterników i ponad 20 razy pracowali na miejscach wypadków i kolizji na wodach.

W 2013 roku w Polsce utonęło łącznie 709 osób (90 kobiet, 14. dzieci do lat 7). Jest to więcej o 340 ofiar w stosunku do 2010 roku, o 313 więcej w stosunku do 2011 roku i o 260 ofiar więcej niż w 2012 roku. Statystyki mówią, że najwięcej wypadków utonięć w 2013 roku zdarzyło się w województwach: Mazowieckim – 97, Warmińsko-mazurskim – 68, Pomorskim – 61, Kujawsko-pomorskim – 55 i Lubelskim – 54. Najtrudniejszym akwenem, który pochłonął najwięcej ofiar są wg danych Policji rzeki. Utonęły tam 203 osoby. Śmiertelne żniwo zbierają też nieuważne kąpiele w jeziorach (132 osoby, stawach (125 osób) i zalewach (54 osoby). Wzrosła również z 12 (2012) do 43 (2013) liczba ofiar utonięcia w morzu. Czynniki, które mogły mieć wpływ na wzrost liczby ofiar utonięć według Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to długość morskiej linii brzegowej (440 km), charakterystyka terenu, falowanie, dynamika zdarzenia na otwartym morzu, nie przystające do zagrożeń bezpieczeństwa przepisy prawne.

W czarnych statystykach przodują mężczyźni, którzy stanowią aż 80% ofiar utonięć. Ze statystyk przygotowanych przez KGP, wynika, że od kilku lat lipiec jest miesiącem, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków na obszarach wodnych ze skutkiem śmiertelnym (126 – 2014 r.). Większość zbadanych ofiar wypadków utonięcia to były osoby spożywające wcześniej alkohol.

Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowaniem swoich możliwości w wodzie lub utratą sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie . Corocznie w Polsce jest organizowanych wiele kąpielisk strzeżonych. Bezpiecznie można kąpać się, pływać i uprawiać sporty wodne tam gdzie są ratownicy wodni.


Jakie błędy popełniają najczęściej ludzie?

Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu, a także kąpanie się w miejscach niestrzeżonych przez ratowników wodnych. Dominują wypadki utonięcia na niestrzeżonych obszarach wodnych. Brak wyobraźni i brawura, wchodzenie do rzeki o silnym prądzie i wzburzonego morza, wypływanie bez asekuracji na środek jeziora, przecenianie swoich umiejętności pływackich i kondycji fizycznej oraz skoki w szczególności "na główkę" do nieznanej, często za płytkiej wody, stanowią przyczyny negatywnych zdarzeń.

 

Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać nad wodą?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa są identyczne dla wszystkich obszarów wodnych – jezior, rzek, mórz etc. By nie doszło do nieszczęśliwego wypadku przede wszystkim należy myśleć o tym co się chce robić i obserwować zmiany pogody, które mogą następować dynamiczne. Na obszarach wodnych powinno się przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 • Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu
 • Pływać i kąpać się tylko w wodach strzeżonych przez ratowników.
 • Przestrzegać przepisów – znaki zakazu i ostrzegawcze.
 • Nauczyć się pływać, doskonalić tę umiejętność.
 • Na otwarte wody wypływać tylko z asekuracją.
 • Pamiętać, że dno morskie i w rzece może się zmieniać.
 • Nie skakać – w szczególności na głowę – do nieznanej, płytkiej wody.
 • Pływać z prądem, nie pod prąd.
 • Nie wskakiwać do wody po nagrzaniu promieniami słonecznymi.
 • Pilnować kąpiących się małych dzieci.

Co można zrobić widząc, że ktoś tonie? Czy każdy powinien się rzucać na ratunek?

Podstawą działania w czasie sytuacji kryzysowej jest wezwanie pomocy, czyli dzwonienie pod numer 112. Osobom zagrożonym w wodzie należy pomagać! Udzielać pomocy bez jednoczesnego narażania własnego życia lub zdrowia. O ile to możliwe powinno się udzielić pomocy nie wchodząc do wody – podać gałąź, rzucić linę, rzucić coś co unosi się na wodzie i będzie w stanie utrzymać osobę tonącą. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie. Do wody wchodzi się TYLKO W OSTATECZNOŚCI, ale nigdy bez asekuracji, nie należy wchodzić

w bezpośredni kontakt z osobą zagrożoną, należy podać wiosło, deskę, gałąź itp. Udzielając pomocy trzeba być szczególnie ostrożnym i uważać żeby z ratownika nie stać się ofiarą.

Tak twierdzi dr Jerzy Telak, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (International Life Saving Federation of Europe, ILSE) .

 

To już ósma edycja akcji „Pływam bez promili”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Polska Wódka (Polish Vodka Association, PVA), a partnerami:

 • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – WOPR
 • Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa - SITK
 • Polski Związek Wędkarski – PZW
 • Polski Związek Żeglarski – PZŻ
 • Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego – PZMWiNW

Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu.

Alkohol może stać się powodem utonięcia. To jest najdłużej prowadzona akcja społeczna w zakresie profilaktyki i edukacji osób kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne w ramach społecznej odpowiedzialnoście w zakresie zapobiegania wypadkom utonięcia wodach polskich.

 

Kampanię „Pływam bez promili” popierają i rekomendują:

 • Otylia Jędrzejczak (pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, rekordzistka Europy, trzykrotnie najlepszy sportowiec Polski)
 • Paweł Korzeniowski (pływak, olimpijczyk, mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski)
 • Karol Okrasa (szef kuchni)
 • Aleksander Doba (kajakarz, samotnie przepłynął Atlantyk)
 • Przemysław Stańczyk (pływak, mistrz świata)
 • Aleksandra Urbańczyk (pływaczka, medalistka mistrzostw Europy, wielokrotna mistrzyni Polski)
 • Katarzyna Baranowska (pływaczka, mistrzyni Europy)
 • Izabela Dylewska (kajakarka, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, medalistka mistrzostw świata i Europy)
 • Wojciech Kudlik (kajakarz, medalista mistrzostw świata)
 • Sebastian Szczęsny (dziennikarz sportowy TVP)

Według O. Jędrzejczak: „Należy pamiętać, że wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, które zagrażają życiu i zdrowiu. Można źle ocenić swoje siły i odpłynąć za daleko od brzegu, zachłysnąć się wodą lub może nas złapać skurcz. Należy pamiętać, że woda to żywioł z którym nie ma żartów. Niezależnie od umiejętności pływackich, pływanie w połączeniu z alkoholem potrafi skończyć się tragicznie. Od wielu lat moje życie nierozerwalnie związane jest z pływaniem. Woda niesie ze sobą wiele radości ale też jest ogromnym żywiołem. Dlatego powinniśmy pamiętać, że nieodpowiedzialne korzystanie z tej przyjemności, może skończyć się tragedią. Nie zapominajmy, że z siłami natury nie da się wygrać, tym bardziej, gdy przeceniamy swoje możliwości i spożywamy alkohol, zaburzający naszą orientację. Rozwijajmy swoją świadomość w tej kwestii by tragedii nad wodą było coraz mniej! Życzę by osoby korzystające z wypoczynku nad wodą zawsze pamiętały o tym, że bezpieczeństwo w radosnym wypoczynku jest kluczowe!”.

 

A. Doba uważa, że: „Pływając po alkoholu bardzo łatwo możemy stracić to co najcenniejsze, a przecież nie mamy nic cenniejszego od życia! U mnie nie ma w tym żadnego fałszu - nie pływam po alkoholu, dlatego z całego serca poopieram tę akcję "Pływam bez promili".

 

P. Korzeniowski powiedział, że: „Woda to od zawsze mój drugi dom. Mam do niej ogromny szacunek i pokorę. Wielokrotnie w swojej karierze byłem świadkiem bardzo nieodpowiedzialnego podejścia do żywiołu, jakim jest woda. W wielu z nich przyczyną było spożywanie alkoholu. Uważam, że wszystko jest dla ludzi, w tym także alkohol, ale tylko i wyłącznie dla ludzi mądrych i umiejących przewidywać zagrożenia i niebezpieczne sytuacje. Dlatego też całym sercem popieram akcję „Pływam bez promili”, która nie nakazuje, ale edukuje wypoczywających nad wodą i uprawiających sporty wodne.”


W ramach kampanii, w nadmorskich kurortach, a także w miejscowościach położonych nad jeziorami i rzekami w całej Polsce rozwieszonych zostanie kilka tysięcy plakatów informujących o zagrożeniach związanych z uprawianiem sportów wodnych po spożyciu alkoholu. Przestrzegamy: albo alkohol, albo pływanie. Od tej reguły nie może być wyjątków! - zaznacza Andrzej Szumowski, prezes PVA. Kampania obejmie aktywne działania edukacyjne, które są promowane podczas imprez sportowych organizowanych przez partnerów (np. Puchar Polski Ratowników Wodnych). W trakcie kampanii są dystrybuowane materiały edukacyjne (koszulki z logotypem akcji, gadżety, tablice z instruktażem pierwszej pomocy).

 

Szczegóły dotyczące kampanii dostępne są na stronie www.plywambezpromili.org.pl oraz na portalu społecznościowy www.facebook.com/plywambezpromili.


Dodatkowych informacji udziela:

Karolina Kowalska

Rzecznik prasowy WOPR

tel. kom. alt500 466 188

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Zmień język

UK DE FR


facebook

Odsłon : 9852089