Strona GłównaPrawoILSWOPRPrezesi WOPRMapa strony
   
konferencje

Partnerzy

 logo polkomtel

 

WSPÓŁPRACA


RATEX

logo_kevi_nowe_cmyk_male

PODWODNIK
 

 

 

O BEZPIECZEŃSTWIE NA WODACH W SGSP

1W dniu 8 czerwca 2015 r. Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Rektor Komendant nadbryg. Ryszard Dąbrowa, Prorektor ds. Naukowych Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia dr hab. Taras Rak i wiceprezydent International Life Saving Federation of Europe dr Jerzy Telak otworzyli szkolenie w ramach projektu rozwojowego "Bezpieczna woda – doskonalenie działań administracji lokalnej i służb ratowniczych podczas reagowania na zagrożenia związane z wodą w obwodzie lwowskim”. Wykład inauguracyjny o pomocy humanitarnej wygłosiła dr Oksana Galarowicz.

Ogólne zasady zarządzania ryzykiem w ratownictwie przedstawił b. wieloletni Rektor Komendant SGSP prof. dr hab. Jerzy Wolanin, następnie bryg. Grzegorz Orankiewicz zaprezentował zasoby sprzętowe SGSP, w tym ratownictwa wodnego, a Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego SGSP bryg. dr Anna Prędecka zreferowała "Zagrożenia epidemiologiczne występujące na obszarach wodnych". Na zakończenie dnia praktyczne aspekty ewakuacji przedstawili dr J. Telak i dr O. Galarowicz.

W dniu 9 czerwca 2015 r. o zagrożeniach życia i zdrowia na obszarach wodnych, zagrożeniach ekologicznych środowiska wodnego, ratownictwie i ewakuacji w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie mówił bryg. G. Orankiewicz, dr O. Galarowicz i funkcjonariusze PSP. Ratownicy wodni JRG-1 zaprezentowali samochód przeznaczony i wyposażony do prowadzenia działań w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego oraz wykonali pokazowe nurkowania w kanale Żerańskim. Po tym, pod kierownictwem dr O. Galarowicz, były ćwiczone elementy ewakuacji z autobusu do Parku Łazienkowskiego i wzdłuż zbiornika wodnego do siedziby Komendy Głównej PSP. Zastępca Dyrektora Krajowego Centrum Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP bryg. Mariusz Feltynowski przyjął grupę ukraińskich uczestników szkolenia w pomieszczeniu stanowiska kierowania, a wykład o zagrożeniach na obszarach wodnych z prezentacją polskiego systemu ratownictwa przeprowadziła ekspert ds. ratownictwa wodno-nurkowego KG PSP, instruktor w zakresie ratownictwa wodnego kpt. Magdalena Zielinska.

W dniu 10 czerwca 2015 r. w SGSP blok zajęć - wykłady i ćwiczenia - z zakresu pierwszej pomocy poprowadziła pracownik Bydgoskiej Szkoły Wyższej i Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, instruktor w zakresie ratownictwa wodnego, instruktor wykładowca WOPR dr Ewa Zieliński wspierana przez b. Prezesa Gdyńskiego WOPR, instruktora Kubę Friedenbergera. Na zakończenie dr J. Telak, dr E. Zieliński i K. Friedenberger mówili o aktualnych sprawach organizacji ratownictwa wodnego w Polsce, w tym o wzroście liczby osób, które utonęły w wodach w 2013 i 2014 r., celach Międzynarodowej Federacji Ratowania Życia (International Life Saving Federation) oraz przyczynach dekompozycji WOPR i kształtującym się polskim "rynku ratownictwa wodnego", a następnie odpowiadali na pytania zadawane przez ukraińskich uczestników szkolenia. Podczas przejazdu wzdłuż rzeki Wisły po praskiej stronie Warszawy Jerzy Gołębiowski (b. wieloletni Prezes WOPR Województwa Mazowieckiego) opowiedział o roli rzeki w ekosystemie oraz jej znaczeniu gospodarczym, militarnym i symbolicznym w ujęciu historycznym i współczesnym. Po zwiedzeniu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnicy szkolenia "Bezpieczna Woda", podczas spaceru po ul. Krakowskie Przedmieście, Placu Piłsudskiego, Placu Zamkowym, Starym Mieście, Placu Krasińskich wysłuchali wielu informacji przekazanych przez J. Gołębiowskiego o zwiedzanych obiektach i historii m. st. Warszawa.


1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

 

 

Zmień język

UK DE FR


facebook

Odsłon : 9985699